Archiv měsíce Květen 2022
Na recesi to zatím nevypadá (Videokomentář: Týden 20)
Strach z globální recese? Data teď nedávají důvod k panice
Když se podíváme na důležité ekonomické veličiny v USA, jako je růst firemních zisků nebo nezaměstnanost, hodnoty těchto ukazatelů žádné známky blížící se recese nevykazují. Současná panika pro investory, pro něž je jsou USA nejdůležitějším trhem světa, není na místě. V grafu níže jsou šedou barvou vyznačena období, kdy se ekonomika nacházela v recesi, a zároveň zobrazuje meziroční…
Číst dálePrvní inflační vlaštovka (Týden 19)
A mírného pozitivního překvapení jsme se dočkali také ohledně vývoje inflace na straně producentů. Je tedy možné, že inflační tlaky v největší světové ekonomice začínají polevovat, což by byla vyloženě pozitivní zpráva. Trhy však na oznámená čísla reagovaly spíše negativně a v první polovině týdne významně poklesly. Na trhu tedy nadále převládají obavy investorů z výše inflace, která i přes…
Číst dáleČtyři otázky pro Jirku Pecha: Inflace v hlavní roli
Banky a záložny navyšují sazby, jaký má dopad na zájem o spořicí účty, resp. termínované vklady, cítíte větší zájem? Zájem se zvedá o všechny typy produktů, které nabízejí vyšší zhodnocení. Vklady následovaly inflaci až o něco později (se zvýšením sazeb) a dost klientů tím pádem začalo vyhledávat investiční produkty. Stejně tak velká část klientů chce co nejvíce eliminovat vliv inflace…
Číst dáleKdyž nejste na řešení pojistných událostí sami
Zdražování a bod zvratu. Po dvou dekádách stability čelíme inflačním šokům
Ze střednědobého výhledu, tedy po odeznění krátkodobých vlivů jako válka a narušení odběratelsko-dodavatelských vztahů, by se měla inflace vrátit k hodnotám okolo 2 %, na které centrální banky celosvětově cílí. Ovšem existuje riziko, že když se budou inflační šoky opakovat, zůstane s námi vyšší inflace po delší dobu. Znamenalo by to bod zvratu po dvou dekádách stability. Hlavním rizikem v současnosti je…
Číst dáleCo a jak ovlivňuje trhy? (Videokomentář: Týden 17)
Hypotéky skokem překonaly 5procentní hranici a nyní čekají na čtvrteční rozhodnutí ČNB (analýza Golem Finance)
Duben byl opět ve znamení růstu hypotečních sazeb. V uplynulém měsíci hypotéky zdražila skupina ČSOB, Oberbank, Fio banka, MONETA Money Bank, mBank, UniCredit Bank, Komerční banka, Raiffeisenbank a Česká spořitelna, přičemž některé banky navyšovaly sazby dokonce dvakrát. Hypotéky se sazbou pod 5 procent končí Index GOFI 70, který mapuje vývoj průměrných nabídkových sazeb hypoték, jejíž výše nepřekračuje…
Číst dále