Akciové index po měsíci růstu klesly
Přestože je celkový téměř jednoprocentní pokles hlavního amerického indexu SP500, ke kterému minulý týden došlo, poměrně silný, byl průběh prvních čtyř dní týden spíše poklidný. Pondělní růst vystřídaly v dalších dnes mírné poklesy a zásadní vliv na výsledky týdenního obchodování měla až páteční seance, kterou poslal ke dnu výstup z indexu spotřebitelské důvěry zveřejňovaném univerzitou v Michiganu. Ten poklesl na nejnižší úroveň od letošního února.
Zatímco si investoři na zvyšující se inflaci začínají zvykat a v jejich víře jim pomáhají centrální bankéři vidící ve zvyšující se inflaci pouze dočasný jev, spotřebitelé jsou podle výsledků měření michiganské univerzity silně znepokojeni. Z měření vyplývá, že spotřebitelé vidí roční tempo inflace na 4,8 % (spodní část obrázku), což je největší tempo růstu od roku 2008. Zveřejněný údaj tak přináší další pochybnosti o dočasné povaze současného růstu cen, které jen potvrzuje zveřejněný údaj o růstu výrobních cen. I ten překonal očekávání a graf jeho vývoje je celkem výmluvný.
Centrální banky nadále hledí na údaje o inflaci bez větších obav, což potvrdil guvernér FEDu Jerome Powell v průběhu svého slyšení před americkými zákonodárci, které proběhlo v průběhu minulého týdne. Podle jeho názoru jsme prozatím ještě daleko od dostatečného zlepšení situace po pandemii nemoci COVID-19 a centrální banka ve Spojených státech bude nadále pokračovat v poskytování silné podpory, kterou trhům aktuálně poskytuje. Powell také řekl, že pokud by FED dospěl k závěru, že je v dohledu její omezení, dá centrální banka trhům dopředu avízo. Další silná podpůrná opatření v případě ukončení výkupu dluhopisů z trhu avizovala také prezidentka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeová. Evropští centrální bankéři se, jak se zdá, spíše než o inflaci chystají zabývat „zelenou“ politikou a boji proti klimatickým změnám.
Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu