Čistá energie vydělala investorům víc jak sto procent. Má smysl do ní vložit peníze i nyní?
Nová americká administrativa prezidenta Bidena zahájila tažení proti klimatickým změnám. Navazuje na Evropskou unii, které chce výrazným způsobem omezit emise skleníkových plynů. Na silnicích přibývá elektromobilů, mnohé korporace zavádějí do svého byznysu šetrnější způsoby výroby, dopravy či balení produktů a minimálně v tiskových zprávách a reklamách se předhánějí, která z nich je „zelenější“. Je samozřejmě otázkou, kolik z těchto ambiciózních plánů zůstane jen na papíře, ale i tak je patrné, že téma ekologie se v posledních letech dostalo do popředí veřejného zájmu a investice nezůstaly stát stranou.
Přibývá na burzách obchodovaných firem, které se zaměřují na udržitelné technologie nebo vůči životnímu prostředí šetrnější a inovativní postupy při získávání energie. Nutno dodat, že zatímco některé firmy za sebou mají už pěknou řádku let fungování a solidní výsledky, mnoho dalších jsou poměrně krátce fungující startupy, které si srdce investorů nezískaly výnosy, ale spíše nápady a idejemi, které se nyní snaží přivést k životu. Ačkoliv některé z těchto firem zatím nevydělaly na výnosech svým investorům ani dolar, rostly v uplynulém roce klidně o desítky i stovky procent. I to je důkaz, že poslední měsíce se na burzách prostě vymykají standardnímu koloběhu.
Je třeba pečlivě vybírat
Vůbec nechci odrazovat ty, které láká do tohoto sektoru investovat. Jistě se zde dá najít řada akcií společností, které reálně přinášejí přidanou hodnotu, mají slušnou konkurenční výhodu, vyrovnané hospodaření a je zde reálný příslib toho, že svým majitelům (investorům) budou vydělávat. Ale radil bych, aby nákupu předcházela skutečně důkladná analýza daných firem. To se má koneckonců dělat před každým akciovým nákupem, ale jsem přesvědčený, že obzvlášť v tomto odvětví se nyní skrývá řada společností, nad kterými se po odeznění aktuální „zelené vlny“ zavře voda. Kdo nechce vybírat jednotlivě může investovat prostřednictvím fondů, které se zaměřují na čistou energii či udržitelné technologie a jeho investici rozloží mezi více firem.
Jestli si říkáte, že aktuálně nejsem úplně velkým příznivcem investování do čisté energie, tak máte pravdu. Podtrhávám ale slova aktuálně a investování, protože nemám nic proti tomu, když se budeme k planetě chovat lépe. Jako investor ale po posledním roce silného růstu nevidím nyní u čistých energií dramatický potenciál dalšího růstu. Bude-li tedy trh alespoň trochu racionální, nad čímž se v dnešní době, kdy se do investování pouští řada nováčků vybavených investičními aplikacemi v mobilu a radami z YouTube, velký otazník. Klasické poměrové ukazatele pro tento sektor ale celkem jasně říkají, že je zde teď poměrně draho.
Oživení po koronaviru
Naopak jsem optimistou ohledně klasických velkých společností ze sektoru energií, jejichž ohodnocení se mi jeví jako přijatelné a mám je ve svém akciovém portfoliu zařazené. Postkoronavirové zotavení se v tomto sektoru ještě naplno neprojevilo a akcie řady společností, například ropných těžařů, mají poměrně slibný růstový potenciál.
Obecně si myslím, že by energetický sektor mohl být i pro většinu drobných investorů zajímavým artiklem. Už proto, že sektor energií patří mezi takzvané cyklické sektory, kterým se na trhu zpravidla velice dobře daří v obdobích oživení ekonomik po krizích, a právě v takových časech se zřejmě nyní nacházíme. I drobní investoři, kteří nechtějí sami podstoupit riziko výběru jednotlivých akcií do svých portfolií, zde mají velký výběr mezi různými podílovými fondy nebo ETF zaměřenými právě na energetický sektor.
Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust