Jak jsem hledal v New Yorku medvěda
Náš analytik Václav Pech si udělal radost a na narozeniny vyrazil na samotnou Wall Street. Jaké dojmy si ze své cesty odnesl?
Burza je v bezpečí
New York a jeho finanční distrikt na dolním Manhattanu je právem považován za pupek finančního světa. Naleznete tu centrály všech hlavních finančních domů, správců aktiv a investičních bank a také největší a nejznámější světovou burzu New York Stock Exchange (NYSE).
Američané si svůj klenot kapitalismu velice bděle střeží. Jsou si dobře vědomi toho, že objekt nejznámějšího světového akciového tržiště je pro teroristy všech druhů velice lákavým cílem. Vstup do budovy je tak běžným smrtelníkům zcela zapovězen. Všechny přístupové ulice k burze jsou opatřeny zábranami, které brání v průjezdu i velkým autům. Ta s nutným zásobováním mohou být vpuštěna až po prověření a důkladném očichání službu konajícím čtvernohým odborníkem na všechny možné výbušniny a další nebezpečné látky. Z tohoto pohledu můžeme být jako investoři klidní.
Bude dobře anebo taky ne
Za svůj prodloužený týden v New Yorku jsem se potkal i s několika lidmi, kteří jsou, nebo dlouho byli, součástí kolosu zvaného Wall Street a podělil se s nimi o názory na možný budoucí vývoj. Musím na rovinu říci, že jejich názory se poměrně příkře lišily, od dalšího jasného růstu a počátku nového býčího trhu až po poměrně značný pesimismus a pohádce o domu na hliněných nožkách. A teď si investore vyber. Jediné členění, které bych mohl na základě těchto debat udělat, je takové, že ti starší jsou opatrnější, zatímco mládí je plné optimismu.
Trump je cítit
Ze všech mých kolegů a investorů bylo také cítit napětí a nejistota, která provází blízký nástup Donalda Trumpa do Bílého domu. Trump je pro trhy jen těžko čitelný. Prozatím trhy ovlivňoval jen svými častými příspěvky na Twitteru, které posílaly prudce dolů a následně zase nahoru akcie zbrojařských, farmaceutických i další firem. Od pátku však přejde do jeho rukou i reálná moc. Obyvatelům New Yorku a mnoha dalším Američanům se jejich nový prezident příliš nelíbí. I proto se musíte, pokud chcete projít kolem Trump Toweru na páté Avenue, podrobit prohlídce jak svého batohu, tak také svých kapes. Před vchodem do budovy stojí několik těžkooděnců s automatickými zbraněmi a naproti nim přes ulici zase permanentní „protestanti“ s nepříliš vkusnými transparenty a před nimi štáby několika televizí.
Bude to ještě zajímavé. Někoho takového, jako je Donald Trump, Spojené státy ještě v čele neměly. Když se mě přítomní ptají na můj názor na Trumpa, odpovídám vyhýbavě. Nejsem Američan, není to můj prezident, ale z mého pohledu je to asi první americký prezident, který umí alespoň částečně česky a k tomu, aby na mapě ukázal, kde leží moje země, nepotřebuje hejno poradců. Takže u mě dobrý.
Kyselost se tu nenosí
New York ovšem není jen a pouze o financích. Je to nádherné město, kde se člověk nikdy nenudí. Vysoké mrakodrapy dolního Manhattanu skrývají hezké staré budovy, které zde přežívají už několik století. Pod mrakodrapy se to hemží lidmi všech možných ras a náboženství a nijak si nepřekážejí. Kromě odpůrců nového prezidenta na zmíněné Fifth Avenue jsem za celou dobru nepotkal ani jeden „kyselý ksicht“. Spíše jsem se setkal s velkou ohleduplností jednoho ke druhému. Podrobněji o své zkušenosti s New Yorkem jsem již v týdnu psal i jinde.
Lov na medvěda
Pro nás investory je nejznámější sochou v New Yorku rozběhnutý býk, který zdobí počátek Broadwaye na dolním Manhattanu. Jeden z burzovních matadorů mně říkal, že soch býků je v New Yorku několik, ale že tu zřejmě nenajdu žádnou sochu medvěda. Američané jsou totiž pověrčiví a medvědy si do svých ulic pouštět nechtějí. „Nějaké možná najdeš, ale budou to zcela jistě jen atrakce na dětských hřištích, ne vážně míněné sochy,“ říkal Stanley a tak jsem se vydal pátrat. Výsledek ukazuje poslední obrázek. Přejme Spojeným státům, aby jejich medvědi zůstali jen a pouze na dětských hřištích v Central parku a velké ulice hlídali stále silní býci.