Leden nepřinesl zlom ve vývoji sazeb hypoték. Co bude dál? (analýza Golem)
Nabídkové a realizační sazby se v lednu dál přibližovaly. Index GOFIREAL, který mapuje průměrnou úrokovou sazbu skutečně sjednávaných hypoték, vzrostl v uplynulém měsíci o 4 setiny procentního bodu na 6,06 %. Kromě indexu GOFIREAL monitoruje vývoj realizačních sazeb také HYPOMONITOR České bankovní asociace (ČBA), jehož aktualizaci můžeme očekávat okolo 10. února.
Jak se budou sazby vyvíjet dál. Kdy klesnou?
Při predikci vývoje úrokových sazeb vycházíme z několika parametrů, přičemž jedním z nejdůležitějších je cena zdrojů, které si banky mohou opatřit na mezibankovním trhu. K tomuto účelu monitorujeme vývoj dlouhodobých úrokových swapů (v grafu je to modrá linka).
Z tohoto monitoringu nyní vychází, že rozdíl mezi cenou zdrojů a nabídkovou sazbou hypoték se nyní pohybuje okolo 1 až 1,5 procenta, což je nad průměrem posledních měsíců a tento indikátor tedy naznačuje, že hypoteční sazby mají nyní prostor k poklesu. Nicméně z dlouhodobého pohledu takto velký rozdíl, který by se dal v rámci určitého zjednodušení nazvat i hrubou marží bank, není nijak výjimečný a sám o sobě nemusí automaticky znamenat snížení úrokových sazeb hypoték. Dalším důležitým indikátorem budoucího vývoje sazeb, bude zítřejší jednání ČNB o základních sazbách, protože ty v dlouhodobém horizontu – sice nepřímo – určují trend vývoje sazeb komerčních úvěrů, jak ilustruje přiložený graf.
„Věříme, že vrchol úrokových sazeb je již za námi a očekáváme pozvolný pokles. Ke konci čtvrtletí se průměrná hypoteční sazba sníží o 1 až 2 desetiny, to není nijak silný pokles, ale posun to je,“ říká Libor Vojta Ostatek.
Zdroj: Golem Finance, banky, patria.cz, ČBA