Máme pro poradce tipy v investicích, pojištění i úvěrech. Kde jsou příležitosti nejen teď o prázdninách?
Martin Pleštil: Pro řadu důchodců už nemá penzijko smysl a naspořené statisíce je lepší přesunout do investic
Jistě víte, že od 1. července přestal stát přispívat důchodcům u spoření na penzi. S těmito klienty je určitě vhodné se setkat a zvážit, jak s naspořenými prostředky naložit. Jednoznačně vidíme, že se klienti o toto téma nyní živě zajímají.
Pro nepracující důchodce, kteří nevyužívají daňové zvýhodnění nebo jim nepřispívá zaměstnavatel, pozbývá penzijko smysl. Vhodnější jsou pro ně klasické investiční nástroje, kde navíc po uplynutí tříletého časového testu nedaní výnosy vůbec.
Je zde slušný potenciál na převedení prostředků do klasických investičních nástrojů, zejména těch s konzervativnějšími strategiemi a časovým horizontem od jednoho roku do pěti, sedmi let. Bavíme se často o vyšších jednotkách statisíců korun v rámci jedné smlouvy.
A druhým investičním tématem je jednoznačně DIP. I když můžeme slyšet různé „hejty“, že je to neúspěšný koncept, tak to není pravda. Ve srovnání se startem doplňkového penzijního spoření a důchodového spoření před lety je DIP po prvních dvou kvartálech co do počtu klientů jednoznačný vítěz. Celkový součet produkce DIP na trhu za první dvě čtvrtletí je téměř totožný, jako součet tehdejší produkce DPS a PS.
Zejména u méně bonitních klientů je vhodné založit DIPy dva i tři, aby nepřišli o uplatněné daňové úlevy, kdyby museli na vložené prostředky v průběhu let sáhnout. Mohou vybrat peníze z jednoho DIPu a další dva zůstanou nedotčeny.
Určitě se podívejte na náš nástroj BT Penze, s nímž svým klientům dokážete komplexně obstarat spoření na penzi a najít vhodnou strategii, která jim dokáže vydělat i o statisíce korun navíc oproti stávající variantě.
Alice Kouřilová (Tomanová): Připravili jsme data o starších pojistných smlouvách vhodných k aktualizaci. Pracovat s nimi lze už nyní
Podzim bude patřit velké kampani, ve které se zaměříme na starší pojistné smlouvy. Kampaň zahrnuje majetkové i životní pojištění a týká se smluv starších čtyř let u životního pojištění a tří let u majetkového pojištění.
Většině poradců z naší sítě jsme už do Obchodních příležitostí zadali potřebná data. Zahrnují smlouvy, které budou mít výročí v říjnu, listopadu a prosinci. Poradci s nimi mohou začít pracovat už nyní, aby měli dost času klienty oslovit, domluvili se na schůzce a případně smlouvu aktualizovali.
Jsou to klienti, na které bychom neměli zapomenout. Mají smlouvy staršího data, nevidíme na nich žádné změny, ale zároveň jsou to smlouvy živé, u kterých chodí provize. Určitě stojí za to si s klienty promluvit, zda nepotřebují smlouvu nějakým způsobem upravit.
Připravujeme také možnost u vybraných pojišťoven vyfiltrovat z kmene klienty, kteří mají IČO, ale nevidíme u nich žádnou smlouvu na podnikatelské pojištění. Může to být další velmi dobrá obchodní příležitost. Všichni, kteří se budou chtít o pojištění podnikatelských rizik dozvědět více, se mohou zapojit do naší Akademie, která startuje už 13. září. O Akademii, ale i dalších vzdělávacích tipech si přečtěte zde.
Libor Vojta Ostatek: Výhodnější podmínky pro předčasné splacení jen do září. Ani na podzim se ale nebudeme nudit
V úvěrech je téma letošního léta jasné – 1. září začnou platit nové a přísnější podmínky pro předčasné splacení hypotéky. Kdo chce sjednat hypotéku za současných mírnějších podmínek pro předčasné splacení (včetně refinancování), musí tak učinit do konce srpna.
Předčasné splacení hypotéky uzavřené od 1. září může vyjít i na desítky tisíc korun a výrazně tak snížit výhodnost případného refinancování mimo zákonné termíny. U hypoték sjednaných od 1. září bude moct banka účtovat 0,25 % z nesplacené jistiny za každý rok zbývající doby fixace, a to až do 1 procenta z nesplacené výše úvěru. Pro hypotéky sjednané do 31. srpna ale budou platit do konce fixace stávající podmínky, kdy klienti při předčasném splacení zaplatí maximálně tisíc korun za administrativní náklady.
Pro klienty, kteří mají vyhlédnutou nemovitost a splňují podmínky pro přidělení úvěru, se vyplatí sjednat hypotéku už nyní a nečekat na další pokles sazeb. Budou mít do budoucna silnější půdu pod nohama, aby jednali s bankou o lepší sazbě (nebo za minimálních nákladů refinancovali jinam). Důležité ale také je, že velmi pravděpodobně zaplatí za nemovitost méně, než kdyby ji kupovali později. A cena nemovitosti hraje ve výši měsíční splátky hlavní roli.
K predikcím bývám opatrný, ale vzhledem k tomu, že cena financování na mezibankovním trhu se v případě krátkých (jednoletých a dvouletých) fixací pohybuje blízko dvouletých minim, je možné že na podzim uvidíme výraznější snižování úrokových sazeb. To by mohlo zažehnout další jiskru na rostoucím hypotečním trhu a zvýšit poptávku po nemovitostech, což logicky požene nahoru i jejich cenu. Klienti, kteří budou jednat rychle, koupí nemovitost za stávající ceny a později si i s pomocí svých poradců sjednají novou sazbu, mohou z této situace vyjít vítězně.
Každopádně vzhledem k pravděpodobnému snižování sazeb bankami po 1. září to vypadá, že ani na podzim se s hypotékami rozhodně nebudeme nudit.