Obavy z inflace (Týden 42)
O tento obrat se postaraly především růstové, technologické tituly, které tak korigovaly ztráty utrpěné v předchozích týdnech.
Pohled na cenový graf ukazuje, jak volatilní byl trh v posledních týdnech a jaké nervozitě musí obchodníci a investoři aktuálně čelit. Dlouhé range jednotlivých obchodních dní a také časté gapy (mezery) mezi jednotlivými obchodními dny jsou lehce patrné.
Zdrojem nervozity jsou nadále data o inflaci. Investoři i ekonomové se začínají obávat, že centrální bankéři nemusí mít pravdu v tom, že je současná inflace pouze dočasným problémem a měla by v příštím roce odeznít. Určité známky nervozity vyjádřil minulý týden Mezinárodní měnový fond, který v týdnu doporučil centrálním bankéřům proti rostoucí inflaci rychle zakročit. O tom, že problém přetrvává, svědčila data, kterých jsme byli ve druhém říjnovém týdnu svědky. Nejprve bylo potvrzeno to, že tempo spotřebitelské inflace v Německu meziročně zrychlilo již nad čtyři procenta, aby následně ekonomy negativně překvapil i údaj ze Spojených států amerických, kde se pohybuje meziroční růst spotřebitelských cen téměř na úrovni pěti a půl procenta. Zrychlení jsme se dočkali také v Česku, a to konkrétně o 0,8 procenta na meziroční hodnotu 4,9 procenta.
Zdrojem optimismu pro americké indexy jsou od středečního obchodování výsledky hospodaření. Sezónu tradičně zahajují banky a finanční instituce a ohlášená čísla jsou vysoce nad odhady trhu.
Rostoucí úroveň inflace, vysoká poptávka a vlivem dopravních problémů omezená nabídka žene nadále rychle vzhůru ceny energetických komodit, zejména ropy.
Její hodnota již překročila osmdesát dolarů za barel a zdá se, že dalšímu růstu ceny „černého zlata“ nemůže nic zabránit. Pro běžného investora by tak mohly být zajímavou oblastí akcie velkých ropných společností, které kromě vysoké korelace právě s cenami ropy nabízejí mnohdy také roční dividendový výnos nad hodnotami současné vysoké inflace.
Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu