Průměrná cena bytů klesla na 4,64 mil. Kč. Blíží se obrat trendu? (analýza Golem)
Zatím je předčasné hovořit o obratu ve vývoji cen nemovitostí, nicméně nejistota na realitním i hypotečním trhu je znát a k určité korekci cen by mohlo v dohledné době dojít.
Změnu ve vývoji cen nemovitostí ostatně naznačují i tento týden zveřejněné výsledky HB Indexu, který monitoruje realizační ceny prodaných nemovitostí a podle těchto dat výrazně zpomalil růst cen bytů a rodinných domů. Pozemky se však drží původní trajektorie a v druhém kvartálu meziročně rostly o 23,9 %, což je nový rekord v historii měření.
Index návratnosti bydlení po dlouhé době klesá
Pokles cen se projevil v poklesu indexu návratnosti bydlení. Aktuálně INB na celorepublikové úrovni dosahuje 8,09, což znamená, že průměrná česká rodina by na pořízení bytu o průměrné ceně 4,64 mil. Kč potřebovala zhruba 8 čistých ročních příjmů. Loni v červenci index dosahoval 8,22násobku čistého příjmu.
Vývoj návratnosti bydlení v krajích ČR
Nad tímto celorepublikovým průměrem se nyní nachází Praha, Jihomoravský, Královéhradecký a Plzeňský kraj. V ostatních krajích, jak ilustruje přiložený graf, je úroveň dostupnosti lepší než je celorepublikový průměr. V Ústeckém kraji je na pořízení bytu o tamní průměrné ceně 2,13 mil. Kč potřeba 3,6 násobek tamního ročního příjmu. V Ústeckém kraji však došlo v meziročním srovnání ke znatelnému zhoršení tohoto indexu.
Zdroj: Golem Finance, RealityČechy.cz, ČSÚ