Strach z globální recese? Data teď nedávají důvod k panice
Když se podíváme na důležité ekonomické veličiny v USA, jako je růst firemních zisků nebo nezaměstnanost, hodnoty těchto ukazatelů žádné známky blížící se recese nevykazují. Současná panika pro investory, pro něž je jsou USA nejdůležitějším trhem světa, není na místě.
V grafu níže jsou šedou barvou vyznačena období, kdy se ekonomika nacházela v recesi, a zároveň zobrazuje meziroční růst či pokles firemních zisků. Z grafu je patrné, že v USA nepřišla za posledních 70 let nikdy recese, aniž by růst firemních zisků nebyl záporný.
Díky uvolněné fiskální politice mají lidé a firmy stále dostatek finančních prostředků, poptávka domácností je neutuchající a na trhu je stále převis poptávky nad nabídkou. To je důvod, proč je nezaměstnanost na velmi nízké úrovni a firmy stále hledají zaměstnance.
Druhý graf níže ukazuje tříměsíční průměr nezaměstnanosti. Vidíme, že nezaměstnanost je v USA opravdu na historickém minimu. Červená přerušovaná horizontální čára značí bod zvratu u tohoto ukazatele. Tedy nejdříve by se nezaměstnanost musela na tříměsíčním průměru zvýšit minimálně o půl procenta, abychom mohli případně mluvit o blížící se recesi.
Ani jeden z důležitých indikátorů, jak ze světa firem, tak ze světa spotřebitelů, nenaznačuje, že by v nejbližší době měla v USA nastat recese. Platit to může za předpokladu, že americká centrální banka nešlápne ještě prudčeji na brzdu. Sledovat tedy další kroky Fedu bude klíčové pro další vývoj hospodářství i investic.
Michal Valentík, člen investičního výboru společnosti Broker Trust