Vyšší sazby zdraží hypotéky a zhorší dostupnost bydlení. Korunu drží na uzdě válka
„Některé banky už úrokové sazby zvyšují a očekáváme, že postupně dojde k plošné reakci. Zdražování hypoték bude částečně brzdit konkurenční boj mezi bankami, ale sazby se dostanou nad 5 procent. Tuto hranici financování známe naposledy z let 2008 až 2010, kdy jsme čelili důsledkům světové finanční krize,“ říká Libor Ostatek, manažer úvěrového segmentu ve společnosti Broker Trust.
Lidé, kterým nyní končí fixace u hypotéky, se budou muset ve svém rozpočtu vypořádat s nárůstem pravidelných splátek.
„Přesně před rokem jsme měli sazby okolo 2,1 procenta, nyní to bude okolo 5,1 procenta, což v praxi znamená, že s každým financovaným milionem bude měsíční splátka vyšší o téměř 40 procent, bereme-li v úvahu splatnost 25 let,“ uvádí Libor Ostatek.
Od 1. dubna začíná také platit Českou národní bankou nařízené zpřísnění limitů pro poskytování hypoték. V kombinaci s dražšími hypotékami se tak ještě zhorší.
Výraznější projevy zvýšení sazeb naopak neočekáváme v oblasti investic. Běžní spotřebitelé zaznamenají pravděpodobně změny na spořicích účtech.
„Zvýšení sazeb povede k opětovnému zvýšení úroků na spořicích účtech ze strany komerčních bank. Nicméně je důležité si uvědomit, že inflace přesahuje dvojciferné číslo, tudíž reálné zhodnocení na těchto účtech je stále záporné,“ říká Michal Valentík, člen investičního výboru Broker Trustu.
Každý si podle něho dnes musí položit otázku, zda bezpečně spořit a tratit na tom, za peníze si něco koupit, nebo investovat do aktiv, jako jsou akcie a dluhopisy, které za cenu určitého rizika přinášejí vyšší výnos.
Vzhledem k aktuální situaci nelze očekávat ani podstatnější posílení české koruny, byť zvýšení úrokových sazeb zpravidla hraje ve prospěch české měny.
„Z pohledu měnového kurzu české koruny vůči euru nebo americkému dolaru neočekáváme výraznější pohyb. Trh již zvýšení sazeb ze strany ČNB očekával a přetrvává také nejistota ohledně války na Ukrajině. V takových dobách investoři preferují americký dolar a euro, zatímco česká koruna v jejich očích patří k měnám rozvíjejících se trhů, které jsou velice náchylné k poklesům v období nejistoty. Efekt zvyšování úrokových sazeb je tedy právě kvůli válečnému konfliktu vykompenzován,“ dodává Michal Valentík.