Pohled na graf vyjadřující hodnotu indexů říká, že je vše v nejlepším pořádku a že jsme zpátky ve šťastných časech. Technologický index NASDAQ je na svých historických maximech. Index S&P 500, sdružující pětistovku nejsilnějších amerických firem, má nejvyšší hodnoty na dohled. Mohlo by se zdát, že vše skvěle šlape. Někdo by si dokonce mohl vyčítat, že nestihl…

Číst dále

Zlomem ve vývoji bylo čtvrteční obchodování. Právě v jeho průběhu probleskly zprávy ohledně nedohody o objemu dávek, které dostávají pandemií postižení Američané za to, že nemohou pracovat. Dosavadní výše šesti set dolarů týdně, která je u nejhůře placených profesí vyšší než plat, který by pobírali lidé v zaměstnání, je odsouhlasena do konce července. Republikáni navrhují novou výši příspěvku v hodně…

Číst dále

Poslanci neponechali daňové odpočty úplně bez úprav a přeci jen změnili maximální výši zaplacených úroků, kterou lze za příslušné zdaňovací období odečíst od základu daně, a to z 300 000 Kč na 150 000 Kč. Změna by měla začít platit od 1. ledna 2022. Koho se toto snížení možnosti, jak ušetřit na daních, dotkne? Záleží na výši hypotéky, její splatnosti a úrokové sazbě. Běžní…

Číst dále

Pokud bych si měl vsadit, pak bych byl na straně těch, kteří se domnívají, že budeme hranici historických maxim přinejmenším atakovat. Pravděpodobně jediným „překvapením“ týdne bylo odvrácení (zřejmě dočasné) obchodníků od zjevně předražených technologických titulů, které v uplynulém týdnu naopak ztrácely. Kromě často nesmyslné valuace (P/E ratio Amazonu přesahuje číslo 150 a například akcie Zoom Video Communication…

Číst dále

Kvůli koronaviru provedly vlády a centrální banky v mnoha zemích řadu opatření, která měla pomoci jak hospodářství, tak finančním trhům. Podpora centrálních bank je enormní a jejich cíl jasný – zabránit kolapsu finančních trhů. Jelikož je hlavní světovou rezervní měnou americký dolar, podívejme se, jakou podporu provádí právě americká centrální banka. Základní úroková sazba byla v USA snížena na…

Číst dále

Na vině je gap mezi koncem pátečního obchodování a pondělním openem, který vytvořil celkový jednoprocentní zisk z týdenního obchodování. Za pozitivním pátečním vývoje stojí jednoznačně zprávy vycházející ze společnosti Gilead ohledně účinků jejího preparátu Remdesivir na nemocné s COVID19. Matně si vzpomínám na zprávy z nějakého z předchozích týdnů, které naopak tvrdily, že Remdesivir nemá na závažné formy nákazy prakticky…

Číst dále

ČNB v uplynulých měsících podnikla několik akcí, které měly (mimo jiné) rozpohybovat trh s bydlením v době koronavirové. V březnu a květnu snížila úrokové sazby a také zvýšila na 90 procent tzv. LTV (loan-to-value), což je limit, který určuje, kolik z ceny nemovitosti může banka klientovi půjčit. Například na byt v hodnotě milionu si mohou kupující nyní půjčit v rámci hypotéky až 900 tisíc…

Číst dále

Většina růstového pohybu byla soustředěna do úvodních dvou dní týdne, které byly zároveň posledními dny druhého kvartálu letošního roku. Takové dny bývají zpravidla velice úspěšné. Tradiční zdůvodnění takové růstu hovoří o tom, že si manažéři fondů chtějí ještě na poslední chvíli vylepšit kvartální bilance svých fondů tak, aby s nimi byla správní rada spokojena. A protože většina takových…

Číst dále

Podívejme se nejprve blíže, co podpojištění vlastně je a jaké mohou být jeho reálné následky. K podpojištění dochází, pokud je nemovitost pojištěna na nižší částku, než je její reálná hodnota, za kterou by šla nemovitost znova postavit či pořídit. Všimněte si rozdílu mezi posledními slovy – postavit a pořídit. První varianta se vztahuje na nemovitosti, jako jsou…

Číst dále