Když klienti nedosáhnou na hypotéku nebo potřebují získat za svou nemovitost férovou částku, pomůže jim MOOY

Co pomohou partneři Broker Trustu prostřednictvím MOOY svým klientům vyřešit? 

MOOY je cesta, jak získat vlastní bydlení nebo jak s pomocí vlastní nemovitosti vyřešit složité životní situace. Nabízíme proto dva produkty BUDE MOOY a JE MOOY. 

V ČR je dostupnost vlastního bydlení jedna z nejhorších v EU, vlastnictví nemovitosti přitom představuje důležitou životní hodnotu pro mnoho z nás. S naším produktem BUDE MOOY se zaměřujeme na klienty, kteří touží po vlastním bydlení, ale narazili na obtíže při získávání hypotéky od banky. S námi klienti nemusí čekat, až se bance zalíbí. Určitě se na to dále podíváme podrobněji, ale ve zkratce: dokážeme dům či byt koupit místo klienta, aby se mohl nastěhovat. Po přechodnou dobu nám platí nájem a později si nemovitost koupí do svého vlastnictví, to vše za předem sjednaných podmínek a bez „háčků“. 

Velmi zajímavý, a to nejen pro poradce, je také náš druhý produkt JE MOOY aneb „řešení pro složité životní situace“. Tato možnost se hodí klientům, kteří už nemovitost vlastní.  

V jakých situacích JE MOOY pomáhá?

Škála využití JE MOOY je velmi pestrá jako život samotný…. A praxe nám to tak reálně potvrzuje. Podstata spočívá v tom, aby klienti využili hodnotu své nemovitosti a získali rychle potřebný obnos peněz, díky kterému vyřeší svou náročnou životní situaci nebo využijí příležitosti, které se jim nabízejí. 

Vyřeší tak třeba vypořádání v rámci rozvodu či dědictví anebo získají peníze z nemovitosti na rozjezd podnikání či na nákup jiné nemovitosti. Jindy klient potřebuje snížit měsíční náklady spojené s hypotékou nebo se dočasně zbavit svých závazků. A tak bych mohl pokračovat. Princip je ale vždy stejný – získat peníze za férových podmínek a neprodávat svou nemovitost pod cenou a pod tlakem, ale naopak mít jasně danou možnost si ji odkoupit zpět, nebo prodat dál kupci, který nabídne dobrou cenu. My klientům nemovitost „podržíme“, než se tak stane

Jak to tedy funguje v praxi?

MOOY v obou případech kupuje nemovitost, klient v době smluvního vztahu nemovitost využívá (bydlí v ní nebo má podnájemníka) a platí nám dohodnutý nájem. Jakmile získá peníze, ať už pomocí hypotéky, či jinak, nemovitost od nás může kdykoliv koupit. Podstata je v transparentnosti, kdy klient díky budoucí kupní smlouvě od počátku přesně zná budoucí kupní cenu, nezávislou na vývoji trhu.

Princip z toho lze pochopit, ale přeci jen bude nejlepší si to ukázat na konkrétním příběhu. Máte takový z poslední doby?

Jasně, z posledních pár týdnů hned několik. Tady je jeden, který typicky vystihuje situaci hned několika klientů. Bydlíte v bytě, který vlastníte a stavíte dům, abyste se mohli přestěhovat do většího. Ale dojdou vám peníze. To je typická situace, kterou poradci určitě znají.  Pokud není možné navýšit hypotéku, nabízí se prodej bytu. Ale velmi často jsou pak majitelé nuceni do prodeje pod tlakem a pod cenou, kterou by chtěli a potřebovali za nemovitost získat. Také to znamená nutnost přestěhovat se do provizorního bydlení. Prostě věci, které řešit nechcete. S MOOY získáte peníze za svou nemovitost, kde můžete zůstat, aniž byste se museli stěhovat, a zároveň máte možnost najít i s naší pomocí kupce, který za ni zaplatí adekvátní částku, nebo si nemovitost koupíte zpět. 

Přesně takto jsme teď pomohli klientce, která má vilu nedaleko Prahy. Potřebovala rychle peníze, ale kupci ji tlačili hluboko pod reálnou hodnotu domu. My jsme jí dali tolik peněz, kolik potřebovala, aby vyřešila osobní záležitosti, a jsme domluvení, že si vilu může odkoupit zpět. A to za předem a jasně  danou částku, nebo najdeme kupce, který zaplatí za nemovitost férové peníze. My dostaneme smluvenou částku a vše ostatní získá majitelka. Do té doby paní bydlí na místě, nemusí se stěhovat a „jen“ platí nájem. Díky MOOY si koupila čas, aby urychleným prodejem neprodělala statisíce, v tomto případě spíše miliony. 

Čím se odlišujete od konkurence?

BUDE MOOY oproti variantám družstevního bydlení nabízí flexibilitu. Klienta u nás nijak nesvazujeme. Naopak, čím dříve situaci vyřeší – a třeba mu to klapne s hypotékou – a bude od nás schopen nemovitost koupit, tím lépe.

Co se týká produktu JE MOOY – určitě se chceme vymezit proti nechvalně proslulým zpětným leasingům nebo ještě horším praktikám. Náš produkt je naprosto transparentní, klienti mají o všem přehled a naše odměna se pohybuje v jednotkách procent ceny nemovitosti. Naším cílem není nemovitost získat pro sebe a někomu ji přeprodat, ale umožnit klientům, aby ji sami využívali, případně prodali za podmínek, které jsou pro ně výhodné. Jsme si naprosto jistí, že tímto se náš produkt dramaticky odlišuje. Tedy jak cenou, tak především mírou rizika, které klient podstupuje. 

Proč jsou produkty MOOY zajímavé pro finanční poradce?

Díky nám dokáže poradce obsloužit klienta, kterému dosud často nemohl nabídnout rozumné alternativní řešení situace spojené s bydlením. Spolupráce s poradci si vážíme a v praxi se ukazuje, že to funguje ke spokojenosti klientů i poradců. Považuju za důležité zmínit, že kromě provize poradcům dáváme také garanci nulového cross sellu z naší strany. Počítáme tedy s tím, že poradce klientovi sjedná komplementární pojištění, a především v budoucnu hypotéku, ke které klient směřuje. 

Zakládáme si na jednoduchosti. Žádné zkoušky, ani absolvovaná školení nejsou podmínkou. Máte klienta? Jednoduše se nám ozvěte třeba na info@mooy.cz. Míra vašeho dalšího zapojení závisí čistě na vás. 

Jak probíhá schvalování jednotlivých případů?

Jsme mnohem flexibilnější než banky, ale samozřejmě hodnocení rizika nepouštíme z rukou. Zajímá nás tedy vždy kreditní historie klienta a chceme tedy vidět registry. Potřebujeme také znát aktuální finanční situaci, zajímá nás klientův příjem a chceme doložit výpisy z účtů. Exekuce a insolvence mohou být problém, ale dokážeme řešit i takové situace. Platí, že co klient, to zcela unikátní příběh. V MOOY máme příběhy rádi. Každého klienta tak posuzuje opravdu individuálně. Důraz klademe na kvalitu vybraných nemovitostí. Schvalujeme pouze kvalitní, zkolaudované nemovitosti, vhodné k okamžitému bydlení. 

Vyberte závěrem nejzajímavější příběh, který se vám spolu s poradci Broker Trustu podařilo v uplynulém roce vyřešit

Složité vybírat, ne že by nebylo z čeho. Ale každý vyřešený případ je unikátní a zajímavý tím, že konkrétnímu klientovi pomůže vyřešit jeho situaci. Pokud mám ale zvolit jeden, tak mě napadá klient na Šumpersku, který si vybral dům a prodávající mu umožnil, že v případě zaplacení vysoké zálohy, umožní okamžité nastěhování. Klient tak prodal byt, aby mohl zálohu zaplatit, s rodinou se přestěhoval a řešil hypotéku, aby mohl doplatit zbytek kupní ceny. Vinou negativního záznamu v Solusu při přechodu mezi operátory ale hypotéka nevyšla a klient byl v pasti. V podstatě kvůli „prkotině“ se dostal do fakt těžké situace. Neměl jak doplatit zbytek kupní ceny, neměl se kam vrátit a finanční poradci od něj dávali ruce pryč… Až narazil na poradce Broker Trustu, který mu doporučil naši službu. Dům jsme koupili, klient platí nájem a po výmazu Solusu od nás dům pomocí hypotéky koupí. A bude si moct v klidu říct, ten dům je můj.

Petr Klimša, provozní ředitel MOOY