Vakcinace pomáhá ekonomikám (Týden 36)
Z jejich klidu je nevyvedla ani důležitá makroekonomická data, kterých jsme byli v předešlých pěti obchodních dnech svědky.
Počátek týdne byl ještě ve znamení výsledků výročního zasedání amerických centrálních bankéřů v Jackson Hole. V jeho průběhu guvernér FEDu Jerome Powell prohlásil, že jeho centrální banka zahájí omezování programu výkupu aktiv z trhu již v tomto roce, zároveň ale vyloučil možnost blízkého zvyšování úrokových sazeb a také odmítl komentovat tempo, jakým bude FED svoje nákupy omezovat. Takové vyústění jednání bylo nepříznivé pro americký dolar, nicméně poskytlo důvod k dalšímu růstu pro akciové a komoditní trhy. To potvrdilo i pondělní obchodování. Ve zbylých obchodních dnech hledat trh svůj směr a naznačoval, že síly kupců a prodejců jsou pro tuto chvíli vyrovnány.
S tímto status quo nepohnul ani páteční report z trhu práce, který svými údaji ekonomy a investory silně zklamal. Počet nově vytvořených pracovních míst mimo zemědělství hrubě nedosáhl na odhady, když největší světová ekonomika vyprodukovala v uplynulém období pouze 235 tisíc nových pracovních příležitostí, zatímco trh očekával číslo vyšší než sedm set tisíc. Ale ani tento údaj nepřiměl indexy k většímu pohybu a trh počáteční pokles na konci obchodování smazal.
Dalšími daty, na něž se soustředila pozornost investorů, byla čísla mapující expanzi ve výrobní sféře a také ve sféře služeb. Výsledná čísla, i když v případě služeb mírně nedosáhla na odhady, jsou silná a ukazují na to, že vliv pandemie nemoci covid 19 na ekonomiky zemí, i díky pokračující vakcinaci, slábne.
Svědčí o tom i graf porovnávající míru vakcinace v jednotlivých zemích s hodnotou rozvoje jejich výrobní sféry (hodnota nad číslem padesát znamená expanzi, pokud je hodnota nižší než padesát, hovoříme o kontrakci). Z grafu je zřejmá tendence toho, že se ekonomice lépe daří tam, kde je vyšší míra proočkování společnosti a není zřejmě důvod, aby se tento trend časem změnil.
Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu